U nás na severu. 

19.10.2021

Čtení nevhodné pro osoby nesnášející vulgarismy.

Nedoporučuji ani osobám útlocitným.

A už vůbec není vhodné pro Pražáky.

A nejméně ze všeho pro mého milovaného muže, který netuší, že umím mluvit sprostě.

Rivalita mezi Čechy, Moraváky a Šlonzoky je zdravá a většinou i vtipně milá. Ale musím říct, že byť nejsem vztahovačná, už mě někdy ti čecháčci serou.

Sháním nějaký doplněk do bytu, tak jsem katalog nově otevřené prodejny Asko nedala do tříděného odpadu jako vždy, ale chtěla jsem ho prolistovat. Při pohledu na první stranu jsem přestala dýchat. "Nabídka jak cyp." Jak vám to zní? Vtipně? Zná vůbec autor tohoto reklamního sloganu význam slova? Je nutné být rádoby vtipný a hrát na lidovou notečku? Nemyslím si. Pojďme si to objasnit.

Prvotní význam tohoto slova je hornický učeň. Tak si představuji, že mám kuchyňskou linku, která je upatlaná od uhelného prachu, což všichni ostravaci vi, že je fakt nežádoucí, bo se blbě odstraňuje, vybuchuje a kdo ho dlouho dycha, blbě dycha. Krom toho by linka byla poseta pupínky a na pár místech by bylo nerovnoměrné ochlupení - viz učňův knír. Tak sory jako, ale ani zadara.

Druhý význam. Mužské přirození. Už jen při představě jak vypadá například kožená sedačka v tomto dyzajnu se mi navaluje. Děkuji, dám přednost klasice.

A další. Množství nebo intenzita. No to by se asi mohlo lehce hodit. Ale opravdu jen při velmi silné představivosti.

Velmi by mě zajímalo, jestli v pražské verzi letáku bylo napsáno "Co čumíš, vole?" Takže pánové nebo dámy z propagačního oddělení. Rozběhněte se proti zdi a nezastavujte. U nás na severu nežijí nevzdělaní a primitivní kreténi. Tedy není jich tu víc než kdekoliv jinde. Bo pár jich přece jen znám.

Takže nábytek z Aska? Jak říká klasik v Černých baronech "To kurva ani omylem!"

Díky tomu jsem si vzpomněla, jak jsem před pár lety seděla v pražské restauraci a nechtěně jsem vyslechla rozhovor dvou studentů. A jeden tomu druhému zapáleně vykládal, že jim pan profesor na přednášce povídal, že lidi z vesnic a hlavně z Moravy jsou nenávratně degenerovaní. Ten druhý se zeptal jak je to možné. "No protože na vesnicích a menších městech už jsou všichni po těch letech zpřízněni. To jako že vlastně každý spí s každým, bez ohledu na to, zda jsou příbuzní. Není tam už výběr." Musím říct, že jsem měla co dělat, abych do něj nevkuřila. Můj tatínek pocházel z Čech, maminka z jihu Moravy. Otec mých dětí z Prahy. Takže asi tak.

Jó a taky u nás na severu nastal před pár lety poprask, když nejmenovaný poslanec po útocích Michaely Jílkové, proč jsou dálnice v tak tragickém stavu, prohlásil " A paní Jílková, kolik z nás jezdí do Ostravy?" Konec přátelé, zpět na stromy. Ale nevím, jestli už všichni na východ od Brna, nebo až od Ostravy?

Znám dost lidí z Prahy, ale málokdo je opravdu odkojen Vltavou. Většinou jsou to náplavy, v lepším případě druhé, třetí generace. No a ti praví pražáci? Znám jednoho, který se neustále vytahoval a dával najevo, že on je ten pravý a že tam nikoho nepotřebují. Takže v jeho případě mě nejvíc a dost zlomyslně potěšilo, když byla primátorkou Prahy náplava největší, Krnda slovenská.

Nemluvě o tom, že během třicetileté války, přišla Praha o třetinu obyvatel při obléhání města Švédy. No a co dělají vojáci, když se dostanou do obléhaného města? Takže milí Pražáci. Jste Švédi. Nic moc.